Ślub w stylu Boho to coś więcej niż koronkowa sukienka, frędzle i bukiety polnych kwiatów. Styl ten cieszy się niesłabnącą popularnością na całym świecie już od dekady. Już od kilku sezonów to jeden z wiodących koncepcji ślubnych, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie głośnym zachwytem odnoszono się do ślubu w stylu boho Kate Moss. Cała koncepcja bohemy oscyluje wokół swobody, bliskości z naturą i niewymuszonej kompozycji poszczególnych dekoracji oraz detali, które przekładają się na nieco eklektyczny, choć nadal łączący się w jedną całość efekt.

dekoracje na ślub w stylu boho

Styl Boho – czym właściwie jest?

Ceremonia ślubna i przyjęcie weselne w stylu Boho-chic idealnie oddaje wyjątkowość i romantyczny nastrój tak niezwykłej uroczystości. Zanim podejmiemy się jednak organizacji ceremonii boho, warto sięgnąć do źródeł i dowiedzieć się, skąd się wziął i czym właściwie jest styl boho? Wywodzi się on od Bohemy, zwanej także cyganerią. Mianem tym określano francuską awangardę artystyczną w XIX wieku. Charakteryzowała się ona buntowniczym i bezkompromisowym podejściem oraz manifestowaniem swojej wiary w wolność poprzez sposób wystroju wnętrz i ubierania się.

Awangardowe podejście do życia i sztuki oraz trzymanie się z daleka od konwenansów i norm to fundament bohemy, która inspiruje światowych projektantów, również tych zajmujących się modą ślubną. Dzisiejszy styl boho to przede wszystkim odejście od przepychu i nienaturalności, a skupienie się na delikatności, swobodzie i subtelności, która mocnym akcentem podkreśla zamiłowanie do bliskości z naturą. Jak zorganizować ślub i wesele w stylu boho?

ślub w stylu boho papeteria

Swoistym wyznacznikiem idealnego ślubu w stylu boho pozostanie ceremonia Kate Moss z 2011 roku. Modelka na ten wyjątkowy dzień zdecydowała się na opływającą ciało delikatną kreację od Johna Galliano oraz welon upięty w stylu juliett cup. Bohema podkreślona została także przez rozpuszczone lekko opadające na ramiona włosy, delikatny makijaż oraz monohromatyczne bukiety i oczywiście wianki. Efektu końcowego dopełniało sielskie tło i białe lub kremowe zwiewne sukienki dziewczynek i druhen.

Lokalizacja, czyli weselna sala w stylu boho

Wyraz boho to połączenie słów “bourgeois” i “bohemien”, które wspólnie definiują harmonijną kompozycję luźnego i artystycznego stylu bohemy ze swoistą burżuazją. To wszystko niewątpliwie przekłada się na wesela w stylu boho, które charakteryzuje spontaniczność i nieformalność, a jednocześnie pewien przemyślany zamysł i nienachalna szykowność. Niesłabnąca popularność boho wynika nie tylko z panujących trendów, ale przede wszystkim z samego zamysłu tego designu, który perfekcyjnie oddaje i gloryfikuje początek wspólnej drogi narzeczonych.

ślub w stylu boho na plaży

Tym, co decyduje o sukcesie zorganizowanego ślubu boho, jest oczywiście klimat. Bezapelacyjnie kluczowy punkt stanowi tutaj lokalizacja, w której narzeczeni powiedzą sobie sakramentalne “tak” i w której wspólnie uczczą ten wyjątkowy moment z rodziną oraz bliskimi przyjaciółmi. Jeśli wesele w stylu boho jest tym, o czym marzymy, to powinniśmy zapomnieć o wystawnych salach bankietowych, a także o klasycznych restauracjach i hotelach. W tym wypadku sprawdzą się odnowione stodoły czy proste drewniane sale, wokół których jest dużo dzikiej zieleni, drzew i polnych kwiatów.

Wybierając lokalizację musimy zwrócić uwagę na bliskość natury, na przykład lasów, morskich plaż czy jezior lub zalewów – to podstawa zbudowania klimatu boho. Na taką uroczystość sprawdzi się nawet ogród wokół własnej posiadłości czy namiot ustawiony na polanie, choć ta opcja jest stosunkowo kosztowna. Ślub w stylu boho, a zatem sam sakrament zawarcia małżeństwa może odbyć się zarówno w kościele, jak i w plenerze. Z pewnością dobrym pomysłem będzie wybór kościoła, który także odda klimat boho – mały, drewniany, bez przepychu i ozdób – sprawdzi się w tym przypadku idealnie.

stół na ślub w stylu boho

Zaproszenia ślubne w stylu boho

Zaproszenia ślubne to bardzo ważny punkt organizacji ceremonii zawarcia małżeństwa. Są bowiem pierwszym wizualnym elementem, który nie tylko poinformuje naszych gości o dacie i miejscu uroczystości, ale przede wszystkim wprowadzi ich w zaplanowany klimat zbliżającego się wielkimi krokami przyjęcia.

Doskonałą zapowiedź ślubu w stylu boho stanowić mogą zaproszenia z motywem botanicznym o subtelnej kolorystyce, takie jak zaproszenie boho eucalyptus.

ślub w stylu boho inspiracje

Ślub w stylu boho to przede wszystkim niewymuszone dekoracje i detale, które w pełni oddadzą i podkreślą indywidualny charakter młodej pary. W tak niezwykłym dniu królować powinna miłość i zjednoczenie dwóch osób. Personalizowane zaproszenia ślubne w odpowiedniej oprawie, wpisującej się w sielski klimat to doskonały wybór – do takich projektów zaliczyć można zaproszenie Rustic Forest, które bazuje na wybranym zdjęciu narzeczonych.

ślub w stylu boho upięcie włosów

Ślub w stylu boho – dekoracje sali weselnej

Spójność ceremonii ślubnej w stylu boho zapewnią detale. Warto skupić się nad nimi odpowiednio wcześnie, ponieważ najlepiej sprawdzą się te robione własnoręcznie. Białe obrusy zastąpią surowe tkaniny, jak len czy juta zmieszane z dodającymi elegancji materiałami bawełnianymi czy jedwabnymi. Wyjątkowy klimat wprowadzą żarówki – na girlandach lub w postaci pojedynczych światełek na sznurkach. Nie można pominąć także świeczek i elementów botanicznych, w których królują naturalne odcienie dzikich roślin.

ślub w stylu boho w plenerze
organizacja ślubu w stylu boho

Para Młoda w stylu boho – sukienka na ślub i strój Pana Młodego

Decydując się na ślub i przyjęcie weselne w stylu boho, niewątpliwie musimy skłonić się także ku stylizacjom Pary Młodej. Elegancka, bufiasta sukienka zdecydowanie odpada, podobnie jak klasyczny czarny smoking. Sukienka na ślub w stylu boho cechuje się zwiewnym lekkim materiałem, raczej nie w odcieniu zimnej bieli – warto postawić na ecru, beż czy odcień kości słoniowej. Must have stanowią koronki z grubym splotem i bukiety z polnych kwiatów, a także kwiaty wpinane we włosy lub splecione w wianek.

Fryzura Panny Młodej nie może być perfekcyjnym upięciem, preferowane są luźno opadające włosy, fale i warkocze. Ważny jest także makijaż – powinien być naturalny i delikatny. Strój Pana Młodego to kompozycja drobnych detali. Zamiast poszetki można zastosować gałązkę drzewa, warto postawić także na inne odcienie niż czerń i biel – sprawdzą się brązowe i kremowe koszule. Całość podkreślą szelki i mucha w naturalnym kolorze.

ślub w stylu boho plener

sprawdź więcej inspiracji na naszej tablicy Pinterest

Podziel sie z nami

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *